Folklorní studio Buchlovice
cs  en
Tady néni nic,
půjdem do Rudic.
Jede forman hore do kopečka,
drží v ruce bič.

Umřeli nám strýc,
nenechali nic,
Nenechali enom starý kožuch,
bude nám v něm hic.

Tady néni nic,
my jsme z Buchlovic!Na folklorní hradní slavnosti natáčela Česká televize...


09.06.2007

Myšlenka uspořádat folklorní pořad na hradě Buchlově se rodila postupně. Jedním z impulsů byla nabídka z mezinárodního festivalu Štěpy ve Veselí nad Moravou, že by přivezli účinkující do našich končin. Druhým podnětem pak bylo komponované pásmo o jaře, které bylo připraveno k loňské oslavě 30. výročí založení souboru Děcka z Buchlovic, jehož přípravě jsme věnovali nemalé úsilí. Divákům se velmi líbilo a po jeho uvedení nás mnohokrát vybízeli, abychom jej zopakovali. V letošním roce jsme jej tedy oprášili a doplnili o některé další pasáže. Scénář pro nás připravila Hanka Poláková pocházející z Kněžpole a s party pro muziku pomohl Jarek Panuš z Brna. Zajímavostí bylo zejména to, že se na projektu prolnuly jednotlivé generace dětí, mládeže a chlapů z mužského sboru - celkem asi 90 účinkujících.

Vše se nakonec podařilo skloubit a 9. června tak na hradě Buchlově mohla proběhnout folklorní slavnost s názvem "Buďme všichni veselí, že jsme jara dočkali".

Těsně před zahájením celého odpoledne volal štáb České televize, zda by mohl natočit některé pasáže, které by se měly vysílat v nám důvěrně známém pořadu Folklorika (už se v ní objevilo Folklorní studio v souvislosti s Koseckými písněmi, Dnem vína a Otevírání sklepů v Kyjově ). Pořad bude věnován zejména festivalu Štěpy, ale jsme rádi, že i tímto způsobem můžeme přispět k propagaci Buchlovic a našeho regionu.Akce začínala v 17.00 scházením, ke kterému na nádvoří hrály cimbálové muziky souborů Rozmarija z Prešova, Červánku z Hradce Králové a domácí Rubáš. V 18.00 pak zazněla na pódiu pod Andělkou píseň V Buchlovských horách, kterou mužský sbor FS zahájil milý pořad s převahou dětských souborů. Postupně se představily Děcka z Buchlovic, Červánek z Hradce Králové, Spínek a Spíneček z Vnorov, Hradišťánek, Studienka z Bratislavy, která představila nejen tance ze Slovenska, ale i španělské tance z Andaluzie, Folklorní studio Buchlovice a Rozmarija Prešov. Muzika z Vnorov s basistou panem Smutným, který už je dnes folklorní legendou, si poté ještě s chutí zahrála na nádvoří. Nebyla k zastavení a příjemně vyplnila občerstvovací pauzu po níž už se diváci soustředili na večerní komponovaný pořad. Po jeho skončení tanečníci a tanečnice z prešovské Rozmarije rozproudili příjemnou zábavu. Pak se hrálo, zpívalo a tancovalo až do pozdních nočních hodin, někteří z těch, kteří byli "vytlačeni" z hradu pak ještě pokračovali v nově otevřené hospodě na parkovišti v podhradí.

Poděkování

Děkujeme správě hradu Buchlova za maximální vstřícnost, děkujeme festivalu Štěpy a panu Albertu Hauptmanovi za to, že nám pomohl oživit hrad dalšími účinkujícícmi, velké poděkování patří též Petrovi Cilečovi za to, že dokázal sponzorsky sehnat občerstvení pro našich 180 účinkujících, Petru Špalkovi, že klobásky připravil v udírně a vydal a Havlu Kapounkovi za to, že nám zapůjčil fošny k sezení a dopravil je na hrad a zpět. Děkuji také všem nejmenovaným, kteří svou troškou přispěli k obohacení naší slavnosti...

Závěrem...

Na hrad Buchlov zavítalo na 250 účinkujících z domova i ze zahraničí a přibližně stejně platících diváků. Prostředí hradu jen dokreslilo pohodu sobotního podvečera, kdy nabídlo na "scéně pod ořechem" příjemý chládek v jinak horkém odpoledni a v noci pak zdůraznilo romantiku muzicírování, zpívání tancování a koštování vín na hradním nádvoří. Věřím, že ti kteří tam byli - ať už účinkující či diváci - odcházeli obohaceni o příjemný kulturní zážitek.


Folklorní studio Buchlovice: info@fsbuchlovice.cz