Folklorní studio Buchlovice
cs  en
Tady néni nic,
půjdem do Rudic.
Jede forman hore do kopečka,
drží v ruce bič.

Umřeli nám strýc,
nenechali nic,
Nenechali enom starý kožuch,
bude nám v něm hic.

Tady néni nic,
my jsme z Buchlovic!47. Kopaničárské slavnosti


05.08.2007

Ptali se: „Chcete na Kopaničárské slavnosti?“ Tož to víte, že jsme chtěli. Tak honem něco nacvičit a hurá na tu slávu. Pobrali jsme muziku, víno, zpěv... no aj baby tam byly, samozřejmě, a vyjeli jsme.

Autobusem vesele až do Hrozenkova s muzikou a s písničkou na rtech. A pak rychle na generálku, než to všechno začne a než nám účinkující obsadí pódium.

Po generálce jsme se rozběhli do všech koutů areálu. Baže, někteří na kolotoče, ale někteří šli taky sledovat výborný program moravských, českých a slovenských souborů (V programu mě velmi překvapilo pěvecké vystoupení mladých slečen z Polska, zejména proto, že měly krásné námořnické oblečky. Jejich vystoupení se nezdálo být zrovna lidovým folklórem, ale jejich temperament aspoň v tomto parnu rozproudil publikum. Mimo to tyto slečny začaly pokukovat po našich tanečnících a muzikantech, nastalo hromadné focení a družení, ale my jsme naše kluky nedaly =) Na vystoupení jsme tentokráte jeli bez předem uvázaných tureckých šátků, rozhodli jsme se s holkama o experiment a jaly se vázat šátky samy. Pokus se vydařil, šátky se nám povedlo úspěšně navázat, a protože jsme je vázali na lavičkách venku, lidé tuto zajímavou techniku s nadšením sledovali a dokonce i fotografovali… No jo, a to se říká, umění vázat je umění starých ženských.

Vystoupení jsme zvládli na jedničku i přes to, že vládly extrémní teploty. I přes tyto teploty bylo na našich tanečnících a muzikantech vidět nadšení z tance i když na sobě měli několik vrstev kroje a pot z každého doslova tekl proudem. Za našim úspěchem ve Starém Hrozenkově je tvrdá průprava, připravenost a odhodlání našich členů. Uvedli jsme se společnou písní Okolo Buchlova a taneční část zahájili Buchlovskýma figurálníma. Tím jsme publiku představili charakter vznešených zámeckých tanečků. Navázali jsme dalším tancem, který má také spíše dramatický charakter – je to naše stará známa Tetka, a po dívčím sborku jsme zakončili vystoupení klasicky dolňáckými tanci, kde se spojují tance z Dolněmčí s hluckými a trnkou.

Jak mám zhodnotit tuto akci? Pořadatelé na tuto akci vybudovali skvělé zázemí a celý program probíhal bez problémů, takže jsme se krom vystupování a podívání na ostatní soubory taktéž dobře najedli. V krásném prostředí přírodního amfiteátru představují tradiční Kopaničářské slavnosti jistě nejen pro nás účinkující, ale i pro diváky příjemně strávené chvilky s duchem folkloru.


Folklorní studio Buchlovice: info@fsbuchlovice.cz