Folklorní studio Buchlovice
cs  en
Tady néni nic,
půjdem do Rudic.
Jede forman hore do kopečka,
drží v ruce bič.

Umřeli nám strýc,
nenechali nic,
Nenechali enom starý kožuch,
bude nám v něm hic.

Tady néni nic,
my jsme z Buchlovic!Mužský sbor z Buchlovic v Národním divadle


12.06.2008

Před 140 lety, 16.května 1848, byly položeny základní kameny Národního divadla. Bylo jich celkem 20 a jedním z nich byl i pískovcový kámen z hradu Buchlova. Této mimořádné události připravované po mnoho let se zúčastnilo přes 85 tisíc lidí. Připomínka výročí, která se uskutečnila v prostorách nádvoří a historické budovy Národního divadla na sklonku minulého týdne již nebyla celonárodní manifestací, ale přesto se stala příjemným setkáním lidí z míst původu jenotlivých základních kamenů.

Jedněmi z nich byli i členové mužského sboru Foklorního studia Buchlovice, kteří se vypravili do Prahy podobně jako při pokládání kamenů po železnici. Delegaci vedl starosta městyse Buchlovice Jiří Černý a místostarosta Bořek Žižlavský. Zástupci Buchlovic dali vyrobit repliku původního kamene a předali jej do rukou ředitele Národního divadla PhDr. Ondřeje Černého.

K výpravě se připojil i senátor Josef Vaculík, dlouholetý člen kolektivu Folklorního studia Buchlovice. Vystoupení buchlovského sboru nadchl všechny přítomné návštěvníky a byl příjemným osvěžením celého programu. Závěrečná inscenace původní slavnosti v podání herců Národního Divadla byla zakončena státní hymnou ve foae historické budovy a připomněla všem přítomným velmi opomíjenou vlastnost - hrdost na svoji vlast – historii a kulturu našeho národa. Obzvlášť silně to na nás zapůsobilo v kontextu návštěvy historického centra Prahy, kde se mluví více rusky a anglicky než česky – názvy obchodů a restaurací jsou taktéž mnohdy v jiných jazycích - ne češtině - a jako suvenýry z České rebubliky se zde prodávají matrjožky a sovětské vojenské čepice.


Myslím, že tento nešvar je důsledkem právě dlouhodobého zanedbání výchovy k vlastenectní a hrdosti na svůj národ a zemi.


Delegace z Buchlovic je velmi ráda, že se mohla zúčastnit tak významné akce a všichni z našeho kraje mohou být hrdí na to , že spoluvytvářeli dějiny našeho národa. Kámen z Buchlova není sice největší, ale v základech Národního divadla má své nezastupitelné místo.


Folklorní studio Buchlovice: info@fsbuchlovice.cz